Čunek

30. března 2009 v 9:49

Jiří Čunek

O případu vicepremiéra Čunka se toho už napsalo dost. I v této kauze bylo jediným důkazem policistů vymyšlené obvinění zhrzené sekretářky a nadřízenou státní zástupkyní byla Zlatuše Andělová.
Sekretářka Urbanová svého šéfa ( starosta města Vsetín) patrně tajně milovala a neunesla odmítnutí. Po svém odchodu z úřadu začala šířit po Vsetíně klevety, které vyvrcholily udáním na policii, že bývalý starosta ji sexuálně obtěžoval a prý se vychloubal přijetím úplatku 500 tisíc korun od firmy H&B Real. Sekretářka Urbanová prý viděla jak její šéf převzal od zástupce této firmy obálku s úplatkem. Sexuálně prý sekretářku obtěžoval od roku 2001a po celou tu dobu tam klidně pracovala dál, o rok později prý byla svědkem onoho úplatku. Po třech letech Urbanová usoudila, že ji sexuální obtěžování způsobilo trauma a tak si chudá sekretářka najala jednoho z nejdražších právníků v zemi Judr. Jiřího Nováka (bývalý ministr spravedlnosti), který má navíc kancelář až v Praze. Nevíme zda jí radil právník, ale od té doby bombardovala Jiřího Čunka dopisy a telefonáty, ve kterých se snažila své oběti naznačit jak těžce ji obtěžoval. Čunek se ale do této hry nenechal vtáhnout a klidně předal výhružný, či vyčítavý dopis místnímu novináři, který ho s patřičným komentářem otiskl v novinách. Bylo před volbami do Senátu, kam starosta kandidoval a Čunek byl přesvědčen, že otisknutím dopisu zamezí šíření dalších fám a vymyšlených obvinění. Mýlil se, Urbanová si vymýšlela další.
28. října 2006 Jiří Čunek zvítězil už v prvním kole senátních voleb a stal se senátorem. O dva dny později podal, z dosud nejasných důvodů, advokát Novák udání na policii, nikoliv však ze sexuálnímu obtěžování, ale kvůli údajnému úplatku o kterém se mu mezi řečí zmínila Urbanová, a šílený kolotoč se dal do pohybu. I kdyby to byla pravda, neměl policejní důstojník protikorupčního útvaru Milan Šošovička, šanci senátora usvědčit, přesto se s neobvyklou zapáleností pustil do vyšetřování. Od prvního okamžiku postupoval proti Čunkovi zaujatě a vše co "vypověděla" Urbanová bral jako fakt. Presumce neviny ani v tomto případě neexistovala. Policisté nutili Čunka, aby prokázal své příjmy. A protože mimo výpověď Urbanové neměli nic v ruce, využili média. Z policejní kanceláře začaly na veřejnost unikat důvěrné informace z vyšetřování, hlavně však o finanční situaci obviněného. Novináři do jednoho psali pochybovačným tónem o Čunkovi a jeho finanční situaci. Jiří Čunek byl zakrátko dehonestován tak, že mu málokdo věřil i pozdrav.
Nestandardní byl i přístup vyšetřovatele Šošovičky ke své korunní svědkyni. Například jí radil s odpověďmi na jeho otázky, dokonce si s ní o případu dopisoval prostřednictvím internetu, některé nesrovnalosti řešili soukromě na kafíčku, galantně ji vozil autem na utajené schůzky, které se ale nakonec neutajily. Šošovička i jeho dozorový státní zástupce Radim Obst považovali takovéto vyšetřování za standardní.
Když už se zdálo, že aféra pomalu ztrácí tempo přišlo od policejních novinářů další obvinění ze zneužívání sociálních dávek (později bylo odloženo jako naprosto nepravdivé, ale politikům na pár měsíců posloužilo k tomu, aby předsedu KDU-ČSL znovu obvinili a znevěrohodnili.
Státní zástupce Radim Obst za komunistů neformálně spolupracoval s StB a o jeho politickém přesvědčení před i po roce 1989 nebylo pochyb, pochyby nabyly ani o tom jak bude "vyšetřování" kormidlovat.
Čunek nebyl ještě ani obviněn, ale pro všechny už byl vinen a je viněn i dnes, i když vyšetřování udání Marcely Urbanové bylo zastaveno.
Hlavní trumf vyšetřovatelů nespočíval v důkazech, ale v domněnkách o nepoctivě nabytých pěti miliónech korun, které si údajně nemohl řádně vydělat a tudíž musely podle policejní logiky pocházet z úplatků. Této nesmyslné kampani o nevydělaných penězích podlehl i jinak seriozní ministr zahraničí Schwancerberg, který se snažil prostřednictvím renomované auditorské firmy prozkoumat zda si mohla, či nemohla Čunkova rodina vydělat na rodinný dům a úspory v řádu několika milionů. Pro uklidnění pana Schwancerberga i ostatních Tomášů si dovolím připomenout, že průměrný Čech si za dvacet let vydělal čisté tři miliony. Navíc manželka senátora je soukromou zubní lékařkou jejíž příjmy se pohybují silně nad celostátním průměrem.
Jiří Čunek je vyřízený muž a slizoun, jak se o něm před svědky "nestranně" vyjádřila státní zástupkyně Zlatuše Andělová.
Nevím, jestli zda o úplatcích lže Urbanová, nebo Čunek, do hlavy nikomu vidět není. Na celé aféře mě však zarazilo něco jiného: žádný novinář, ani policista, či státní zástupce se nikdy nezmínili, ani nezapochybovali nad prvotním obviněním Urbanové ze sexuálního obtěžování, kdy jej mimo jiné obvinila z toho že před ní v kanceláři starosty vytáhl z poklopce pohlavní úd a začal si ho před ní honit. Tak tomu skutečně nemohu uvěřit a nedovedu si to ani představit.
Jiří Čunek by musel být úchylný sexuální deviant a navíc při pohledu na Marcelu Urbanovou, s poněkud zvráceným vkusem. Vám se to zdá pane Kmento normální? Jestliže si někdo vymyslí takové obvinění, lze mu věřit i v dalším obvinění z úplatku?
V červnu 2007 si podivného vyšetřování kapitána Šošovičky a dozorového státního zástupce Radima Obsta konečně všimla Vrchní státní zástupkyně Marie Vesecká a dozorování případu Obstovi odebrala a předala státnímu zástupci z Jihlavy Arifu Salichovovi, který poměrně brzy prokoukl svědkyni Urbanovou i jednostranně vedené vyšetřování kapitána Šošovičky.
Urbanové výpovědi neuvěřil a označil ji za lež, právní mluvou za křivou výpověď, jemněji řečeno za nedůvěryhodnou. O policejním šetření se vyjádřil jako o jednostranném a tendenčním a napadl i porušení policejních předpisů ze strany vyšetřovatele Šošovičky a obvinění jako nedůvodné odložil.
Odložení případu pak ještě měla překontrolovat Zlatuše Andělová. Ta, která v případu Marka Dalíka byla rychlá jako blesk si v případě Jiřího Čunka, který stál na stejných důkazech, dávala na čas. Z politických, nebo jiných důvodů, to už se nedovíme. Jisté je, že s výjimkou nenávratně zničené pověsti lidoveckého předsedy se vlastně nic nestalo. Inspekce ministra vnitra jako obvykle policistu podržela a na jeho "vyšetřování" neshledala nic nezávadného, jen ten únik informací nedovedla věrohodně vysvětlit. Prostě unikly. Jestli je toto normální postup, pak se musí občané právem obávat, že podobné "standardní" postupy pocítí na vlastní kůži i oni. Šošovička byl za odměnu povýšen na majora a jestli neumřel vyšetřuje dodnes. Také Radim Odst. dozoruje dál a křivá svědkyně Urbanová byla k překvapení všech obviněna z křivé výpovědi, ale vyhrožuje dál.


Vladimír Doležal 2006

Ani poslanec Poslanecké sněmovny České republiky není imunní proti zvůli orgánů činných v trestním řízení. Jeho případ je příkladem toho, že policisté mohou všechno, mohou vám zničit pověst, kariéru, udělají z vás podvodníka, úplatkáře, pedofila, tuneláře, prostě všechno na co si vzpomenou. Připraví boudu a ještě je čeká povýšení (pokud se jedná o politickou objednávku).Je veřejným tajemstvím, že některé policejní útvary jsou nakloněny a donáší Sociálním demokratům ( ÚOKEK) a naopak jiné útvary straní Občanským demokratům (ÚOOZ). Obvinění poslance Doležala pochází z dílny protikorupční policie. Ušít obvinění na míru není příliš složité, pokud "kriminalisté" dostanou politické zadání. Moc k tomu nepotřebují, jen moc, pár policejních donašečů a policejních novinářů typu Kubíka či Kmenty. Policisté nejsou nikdy hnáni k odpovědnosti za své profesní "omyly", takže nic neriskují.
Vladimír Doležal byl půl roku před volbami obviněn, že žádal o úplatek 800 tisíc korun pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku (ODS), který se měl za tyto peníze zařídit prodloužení nájemní smlouvy autobazaru Michala Dvořáka ve Vršovicích. Celá obžaloba stála jen na odposleších telefonů poslance a Dvořáka. Vladimír Doležal se od počátku hájil tím, že se jedná o policejní provokaci s cílem poškodit jej a s ním i ODS před blížícími se volbami. Policejní novináři krmili veřejnost zaručenými zprávami o nesporných důkazech, které plynou z odposlechů a do značné míry tím ovlivnili rozhodování poslanců o zbavení imunity svého kolegy. Podobný scénář použili i v "kauze" lidoveckého předsedy Čunka. Nezávislí policejní novináři lehce kombinují fakta s dojmy a s vlastními názory. Pod praporem morálky, kterou sami nemají příliš valnou, začnou oběť pronásledovat esemeskami. Politik - oběť nemá šanci. Když je vstřícný a snaží se na otázky odpovědět dostane se dříve nebo později do drobných rozporů, protože je tázán na záležitosti, které se udály před několika lety. On je nepovažoval za důležité a leccos mu vypadlo z paměti, novinář však má informace čerstvé a své otázky klade tak, že je na ně možno odpovědět několika způsoby. Ať oběť odpoví jakkoliv, vždycky se následující den v novinách objeví připomínka, že napoprvé řekl něco jiného. V každé další reportáži omílají jak své otázky, tak i měnící se odpovědi politika. Přitom politik nemusí vědomě lhát, jen si napoprvé nevybavil všechny souvislosti. Novináři ale okamžitě zpochybňují každé jeho další vysvětlení. Od samého počátku štvanice, které se říká: právo veřejnosti na informace (rozuměj názor policejního novináře) je oběť popisována jako někdo, kdo má co skrývat a tudíž je podezřelá, potažmo vina. Moralizující policejní novináři začnou nejprve sobě, posléze i veřejnosti klást otázku odstoupení z funkce, rezignaci. Jste podezřelý, odstupte. Po takové masáži není divu, že se veřejné mínění přikloní k rezignaci jako k přirozenému kroku slušného člověka. A pokud nerezignuje je neslušný a tím víc podezřelý. Celá operace policejních novinářů připravuje půdu k obvinění ze strany policie. Všechna zinscenovaná obvinění mají i podobný konec. Poté co je oběť soudem osvobozena, je čtenář o právo na pravdivou informaci ochuzen. Ještě nikdy jsem nečetl například od pana Kubíka (dnes padrino policejních novinářů MF DNES) něco jako omluvu, nebo přiznání, že psal bláboly, vymýšlel obvinění bez podložených důkazů. Prostě se jen zmýlil podobně jako policisté. Právo na omyl má pochopitelně každý, ale omluva není právo ale slušnost, alespoň mezi slušnými lidmi.
V lednu, necelý měsíc po obvinění z žádosti o úplatek se poslanec Doležal vzdal poslaneckého mandátu a vystoupil i ze strany, aby ji nepoškodil v červnových volbách. Zachoval se podle logiky: jsi obviněn - odstup. Odstoupil, ale ani jeden z policejních novinářů tento krok nechválil, nepsal, že se zachoval čestně, ale mezi řádky se dalo vyčíst - je vinen, nic jiného mu stejně nezbývalo. Rok trvalo, než se policii a státní zástupkyni podařilo celou kauzu protlačit k soudu, rok kdy se nic podstatného nevyšetřilo a důkazy byly stejné jako na počátku vyšetřování.
Nikoho nezajímalo, že žádost o úplatek neměla logiku, protože prodloužení nájemní smlouvy pro autobazar byla radou Prahy 10 zamítnuta a tudíž Dvořák neměl žádný důvod o úplatek žádat. Žalobkyně postrádala nejen logiku, ale i svědky.
Dvořák byl z nejasného důvodu policisty manipulován tak, aby posloužil jako provokatér. Policie ho vybavila nahrávacím zařízením se kterým šel na schůzku s poslancem Doležalem. Ten se s ním setkal v rámci své práce ve svém volebním obvodu. Dvořák se během rozhovoru snažil neustále točit téma hovoru k odměně za prodloužení nájemní smlouvy, ale poslanec Doležal na jeho pokusy nikdy nereagoval protože zjevně nevěděl o co jde. Přesto se Dvořák stal hlavním svědkem žalobkyně. U soudu ji však zklamal když prohlásil, že jemu osobně nikdo o úplatek neřekl. Před soudem působil nejistě a na většinu otázek neuměl odpovědět. Jediné co potvrdil bylo, že o žádosti o úplatek se dozvěděl od svého spolupracovníka Zdeňka Kolínského, který byl Doležalův známý. Kolínský to však rezolutně popřel a pod přísahou prohlásil, že o žádném úplatku neslyšel od radního Hrdličky ani od Doležala. Předseda senátu Obvodního soudu Prahy 1 Michal Vacek poté všechny obviněné zprostil žaloby v plném rozsahu.
Poslanec Doležal se vzdal mandátu, v následujících volbách nekandidoval. Policejní novináři informovali o výsledku soudu kratičkou citací zprávy z ČTK. Bublina splaskla a křivě obviněnému poslanci se nikdo neomluvil. U policistů ani žalobkyně bych to ani nečekal, prostě se jen spletli, život jde dál. A je to...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama