Jiří Paroubek a jeho šibalové IV

30. března 2009 v 11:01

Jiří Paroubek a jeho šibalové IV

JUDr. Miroslav Jansta
Premiér Gross sice padl, nikoliv však JUDr.Jansta. Dalším premiérem se stal na doporučení odstupujícího premiéra Jiří Paroubek a kontinuita ekonomických zájmů politiků i podsvětí pokračovala dál. Jansta je totiž kamarádem i Paroubka.
Judr. Jansta je typickým produktem doby. Byl přesvědčeným komunistou - do strany vstoupil už ve třiadvaceti letech a okamžitě začal dělat kariéru. Za pár let jej KSČ vyslala do Federálního shromáždění. Na jednom svazáckém večírku se seznámil i s Janem Mládkem (rovněž zapálený mladý komunista) pozdějším ministrem průmyslu, kterého si zavázal výhodným pronájmem svého bytu. Zajímavé je, že tento kariérní komunista byl po revoluci zvolen do Komise pro vyšetřování událostí 17.listopadu. Tam se tehdy dozvěděl neocenitelné informace na zkompromitované komunisty a estébáky. Dostal se rovněž k přísně tajným estébáckým svazkům spolupracovníků z řad polistopadových prominentů, které později ztopil tehdejší lidovecký ministr vnitra Sacher.
Nevím zda patří mezi nejlepší právníky, ale zcela určitě patří mezi nejlepší lobbyisty a k hornímu patru podsvětí u nás. Pokud se v novinách objeví pavučina kontaktů různých mafiánů a jejich propojení s politiky, nechybí ani na jedné. Otázkou je, kdo z nich je mafián a kdo jen podnikatel, který s podsvětím podniká, pochopitelně nevědomky.Tento člověk má takové kouzlo, že se bez jeho rad neobešel žádný z vlivným vysokých vládních úředníků ČSSD. Na jeho umění sehnat peníze a kontakty sázel ještě před volbami Miloš Zeman, bývalý ministr financí Svoboda i Stanislav Gross, stal se poradcem premiéra a měl i vřelý vztah k bývalému premiérovi Paroubkovi se kterým se přátelí už od roku 1990. Tomu radil už v době, kdy Paroubek pracoval a politikařil na pražském magistrátu coby ekonomický náměstek. Málokdo si už dnes vzpomene jak pod jeho dohledem prosperovala městská banka. Nevýhodné úvěry, ztráty, jednoduše záložna pro známé. Město bylo rádo, když banku se ztrátou stovek milionů prodalo.
Jansta však neradí jen sociálním demokratům, ale i primátorovi Bémovi z ODS.
Je jasné, že Janstovy kontakty s vládními elitami napříč politickým spektrem propojovaly podnikatelské špičky se špičkami politickými. Jansta je ideálním vládním radilem pro kohokoliv. Nevím jak dobrým právníkem ve skutečnosti je, protože v pozici, ve které se nacházel, šlo především o právní sladění ekonomických zájmů klientů a vládními politiky. Smlouvy, které navrhoval nebyly tak jako o mnohých jeho kolegů vysloveně nevýhodné pro subjekty, které zastupoval, ale pokaždé v nich byla určitá ustanovení, která byla více výhodná pro protistranu. Těžko se to posuzuje, protože právníci tomu říkají vyváženost smluv. Například u smluv o pronájmu nové budovy v Jungmanově ulici pro pražský magistrát zapomněl na to, že budova je zastavena u banky kvůli miliardovému úvěru, který přesahoval hodnotu budovy a mohlo hrozit vystěhování a tím i znehodnocení investic města. U smlouvy o pronájmu Výstaviště v Holešovicích na šedesát let společnost Incheba Praha, zase zapomněl na možnost výpovědi v případě, že nájemce nebude plnit závazky, které dal pronajímateli - městu Praha.
Nájemce je skutečně neplní, areál dál chátrá, ale primátor Bém hájí práci právní kanceláře Jansta-Kostka, že v horizontu šedesáti let se výhodnost smlouvy pro Prahu teprve prokáže, to však už bude Bém po smrti a ním i většina jeho dnešních voličů. Není bez zajímavosti, že náměstkem ředitele Incheby je náhodou Václav Kočka, místopředseda místní organizace ČSSD a hlava klanu světských, kterým se stal po zavraždění Běly. Jeho smrt se jako obvykle nenápadně přisuzovala Františku Mrázkovi. Nevýhodnost a nevypověditelnost smlouvy se však prokázala už za pár let po podpisu, když z nedbalosti nájemce vyhořelo celé levé křídlo budovy holešovického výstaviště.
Velkou ránu udělal JUDr.Jansta v roce 2005, kdy dostal zakázku od ČSOB, aby přesvědčil vládu ČSSD, kde ministrovalo několik jeho kamarádů a přátel, aby vláda "přesvědčila" vedení státní České pošty, aby prodloužilo smlouvu s ČSOB o spolupráci. Tato smlouva měla zajistit bance na dalších deset let provozování Poštovní spořitelny na třech tisícovkách poboček České pošty a měla podle odhadu banky přinést zisk sedmnáct miliard korun. O spolupráci mělo zájem dalších sedm renomovaných bank.
Člen představenstva ČSOB Jan Lamster, který uzavíral s Janstou tuto klasickou lobbystickou smlouvu otevřeně přiznal, že s Českou poštou vyjednával o prodloužení smlouvy tři roky neúspěšně. Bylo jasné, že tento obchod závisel na tom, kam a komu doputují provize. Tři roky neúspěšného vyjednávání se kryly s dobou po kterou stál v čele vlády Vladimír Špidla na něhož nemělo vedení ČSOB kontakt. Špidla byl navíc znám jako odpůrce podobných praktik a bylo nemožné mu něco nabídnout. Možná právě to bylo příčinou jeho pádu.
Stanislav Gross takové skrupule neměl a v krátké době po kterou se udržel v křesle předsedy vlády se mu podařilo smlouvu o prodloužení spolupráce mezi Českou poštou a ČSOB protlačit vládou. V době kdy vláda rozhodovala o výhodnosti spolupráce státní pošty se soukromou bankou však nikdo nevěděl, že kancelář JUDr Jansty dostala právě za tento souhlas sto milionů korun a firma CA IB Corporate Finance, se kterou Jansta rovněž spolupracoval, obdržela dokonce dvě stě milionů. Pozoruhodné je, že smlouva mezi kanceláří
JUDr Jansty a ČSOB byla uzavřena na tři měsíce práce a ony tři měsíce se kryly právě s dobou ve které vláda jednala o celém kontraktu. Bez dobrých kontaktů se Stanislavem Grossem a některými dalšími ministry by se mu to těžko podařilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama