Kakao Kraus II.

30. března 2009 v 10:55

Kakao Kraus II
Celá kauza sociálně demokratického poslance Michala Krause byla zajímavá hned z několika důvodů. Předně se potvrdilo, že vlivní politici této strany spolupracují s podsvětím, kde mají kamarády a obchodní partnery.
Dále se potvrdilo, že pro poslance vládních stran platí jiný metr, než na ostatní občany. Zatímco kmán účelově lže, pán jen spletl. Nejzajímavější však bylo sledovat vývoj vytáček a lhaní poslance Krause.
V listopadu 2005 Kraus do policejního protokolu nepotvrdil pohádku o turistovi, ale tvrdil, že byl do Ghany pozván aby se přesvědčil, že po volbách je nová vláda nakloněna k obnovení hospodářských styků.
Michal Kraus 8.ledna 2006 : Do Ghany jsem jel jen jako obyčejný turista a žádné obchodní jednání jsem tam nevedl. S panem Rigem jsem jel proto, že tam měl dobré přátele, které chtěl se mnou navštívit. O tom, že je pan Rigo trestně stíhán jsem nevěděl. Dozvěděl jsem se to až několik měsíců po našem návratu z Ghany. Náhodou jsem se zúčastnil jednání pana Riga a pana Augustina s jejich africkými přáteli, ale nevěděl jsem o co se jedná. Nakonec jsem byl požádám abych se podepsal jako svědek na jejich smlouvě o smlouvě budoucí, což prý bylo nutné podle tamních zvyklostí. Ze slušnosti jsem tedy vyhověl. Podepsal jsem se jako svědek a nikoliv jako investor, či člověk zainteresovaný do obchodu. Nebyl jsem v Ghaně obchodně, a v žádném případě jsem do Rigova obchodu nikdy nevložil žádné své peníze. Byl jsem tam jen jako turista.
S panem Rigem jsem se seznámil v roce 2001, kdy mě navštívil a představil se jako podnikatel a sympatizant ČSSD. Měl zájem zapojit se do aktivit strany. Navštívil mě ještě několikrát a hovořil hlavně o své obchodní činnosti v Africe. Působil na mně věrohodně. Trvalo mi skoro rok, než jsem pochopil, že je manipulátor a podvodník. Dnes vím, že cokoli pan Rigo řekne je v podstatě lež.
Michal Kraus 9.ledna 2006: Panu Rigovi jsem pro převod peněz potřebných pro vstupní investici nabídl spořitelní účet mé matky. Přijel za mnou s penězi, vložil je za mé přítomnosti na účet a hned odeslal do Ghany. Na jaký účet nevím. Účet mé matky použil proto, že měl nějaké technické potíže se svým účtem (byl mu soudně odstaven, to ale prý Kraus nevěděl).
Michal Kraus 10.ledna 2006 na brífinku s novináři : Kakao mám rád. Ano koncem roku 2001 jsem přivítal ghanskou parlamentní delegaci, ale oni zde byli jen jako turisté a já jim ukázal jak vypadá náš parlament. S žádným obchodem to nesouviselo. Znovu opakuji, že jsem v Ghaně byl jen jako turista a ne jako obchodník, nebo jako reprezentant státu. Poznal jsem africké moře, pláže, byl jsem na safari a na místním trhu. A pokud jsem jednal s ministrem financí, tak pouze jako soukromá osoba. Ano rozdával jsem tam vizitky poslance, jiné nemám.
Michal Kraus 10.ledna 2006 poté co byla v tisku zveřejněna kopie smlouvy o dojednaném obchodu s ghanskou privatizační agenturou, kde je Michal Kraus podepsán v kolonce direktor:
Jako ředitel jsem se podepsal v euforii...
Michal Kraus 8.srpna 2006 poté co jej policie začala vyšetřovat pro podezření z praní špinavých peněz (Rigo byl v té době v konkurzu pro nesplacené půjčky a soudní žalobě), podplácení (ghanských úředníků), podvodu (podepsal smlouvu ve které se zavázal ke koupi akcií za 15 milionů dolarů, ačkoliv věděl, že takové peníze nemá. Alespoň podle toho co tvrdil v roce 2006) a maření konkurzního řízení (Rigo) na doporučení advokáta změnil výpověď na policii a v podstatě potvrdil Rigovu původní verzi. Původ peněz zaslaných do Ghany "vysvětlil" po grossovsku : Rigo za mnou přijel do Pardubic a říkal, že má zablokované účty, proč to neřekl. Potřeboval ode mně půjčit 1,9 milionu korun pro tu ghanskou privatizační agenturu, jinak by celý jeho projekt skončil. Chtěl jsem mu pomoci, jsem už takový, že pomáhám lidem, chci být užitečný. Tak jsem obvolával známé, zda by mu někdo ty peníze půjčil, nebo mně a Rigo by mně je později vrátil. Jeden známý mi doporučil jeho známého, kterého jsem neznal. Sešli jsme se v Pardubicích na náměstí v kavárně. Rigo mu předestřel svůj plán a on souhlasil, ale měl podmínku, že ty peníze půjčí mně a já je pak půjčím Rigovi. No a potom šel ten neznámý do banky, vyzvedl dva miliony a předal mi je. Já mu podepsal směnku, takže to byly moje peníze, Rigo směnku jen avaloval. Směnku jsem později spálil (podobně jako Simkanič), takže ji nemám. Spálil jsem ji proto, že jsem věděl, že od Riga ty peníze stejně neuvidím. Dluh jsem pak splatil tomu člověkovi z peněz které jsem si půjčil od známého a známému jsem to pak splácel tak nějak všelijak. Dnes už mu nedlužím nic. Může to znít jako pohádka, ale já fakt nelžu. Tentokrát mluvím pravdu.
Nejvyšší státní zastupitelství předalo prostřednictvím Českého velvyslanectví v Ghaně, tamnímu ministerstvu spravedlnosti žádost o právní pomoc, aby se vysvětlilo, na co byly peníze do Ghany poslány a zda se nejednalo o úplatek. Ministerstvo spravedlnosti Ghanské republiky šetří naši žádost, ale už šetřit nemusí, protože i kdyby se potvrdilo, že se jednalo o úplatek, je skutek promlčen. Michal Kraus čistý a slušný politik (akorát trochu přiblblý - dle vlastních slov) se připravuje na návrat do vysoké politiky. Sláva, už se na něho těšíme!
Krausův pokus o legalizaci londýnského deposita nevyšel. Báchorky o neznámých dobrodějích však policii stačily a Krausovy přehmaty pomalu upadly v zapomnění. Za rok bylo zastaveno i prověřování jeho pohádek s výsledkem : trestný čin se nestal. A je to...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama