Mafie ČSSD, Paroubkův kámoš Dvořák

30. března 2009 v 11:48

Paroubkův kámoš Dvořák

Vlastimil Dvořák je majitelem luxusních hotelů Ambassador na Václavském náměstí a Esplanade v Mariánských Lázních. Za komunistů byl komunista a aby si přilepšil dělal ještě donašeče StB, kde to dotáhl až na agenta. Byl ale také šikovný hoteliér. Když to všechno sečtete, bohatě to stačilo na místo ředitele Ambassadoru. O tom, že tam byly pokoje prošpikované odposlouchávacím zařízením StB jsme se dozvěděli až mnohem později, pan ředitel to ale věděl dávno, vždyť to patřilo k jeho práci.
Po revoluci se stal demokratem, vrátil legitimaci KSČ i StB a začal podnikat. Tedy on podnikal už dávno za komunistů, podobně jako Krejčíř, Mrázek, či Syrovátka. Myslím, že nemá cenu to ani popisovat. Kdo tu dobu zažil, ví své. Dvořák měl spoustu kontaktů protože lidé podobného ražení se stýkali a pomáhali si navzájem dříve i po revoluci. Na počátku devadesátých let koupil hotel Ambasador, kde v té době dělal ředitele, od restitucientky až z Kanady. Jenže tetička z Kanady nebyla přímou dědičkou hotelu, ale jen její příbuznou z druhého kolena a svůj nárok na navrácení majetku odvozovala z poslední vůle další tetičky, která byla, jak se později zjistilo falešná. Tehdejší ministr Dlouhý (ODA) sice tvrdil, že to nechá prošetřit, ale asi měl jiné starosti se sponzorováním vlastní strany a tak se nic nevyšetřilo. Policie šetřila vlažně a policejní novináři postupně na Dvořáka zapomněli.

Někteří pomlouvači později tvrdili, že Dvořák na ututlání celé aféry nešetřil korunou. Prý o tom nic nevěděl a hotel koupil v dobré víře. Hotel se státu nevrátil a Dvořák ho dodnes vlastní.
Vlastimil Dvořák měl velkého kámoše, nějakého Paroubka, který mu šéfoval už za komunistů v Restauracích a jídelnách n.p. Praha, později šéfoval ekonomice celé
Prahy jako náměstek primátora a posléze i celého státu jako premiér. A když kámoš Paroubek prohrál volby držel se u moci ještě osm měsíců a těsně před tím než vyklidil šuplíky ve své kanceláři odpustil Dvořákovi kámoš kámoše ( ministr financí Sobotka) nedoplatek na daních z příjmu fyzických osob ve výši 12,5 milionů korun a k tomu ještě penále dalších 14 milionů, o které se úřady tahaly s Dvořákem celých deset let. Nevím proč, ale tento spor nikdy neřešil soud ani exekutor. Asi proto že v té době byli u moci kámoši ze sociální demokracie. Spor státu s podnikatelem Dvořákem spočíval v názoru na daňový odpočet nákladů. Dvořák nechal svůj hotel rekonstruovat a modernizovat a cenu zahrnul do nákladů. Podle zákona se opravy a údržba pochopitelně mohou do nákladů zahrnout, ale jen některé. Zjednodušeně řečeno : můžete si nechat opravit výtah, ale nemůžete ho nahradit jiným modernějším, prostě nelze provádět úpravy, které zvýší užitnou a technickou úroveň objektu. To se posuzuje skutečně těžko a je k tomu třeba znalce v oboru stavebnictví. Ve výkladu zákona, co je údržba a co rekonstrukce, či technické zlepšení se dnes neshodnou ani soudy.
V případech sporů o daňové nedoplatky je rozhodující názor finančního úřadu. Dvořák podle něj nadhodnotil výdaje (zkreslil účetnictví) a zaplatil tak nižší daně o které krátil stát. Klasický daňový manévr podobně jako u lehkých topných olejů. Říká se tomu optimalizace daňové zátěže.
Podle zákona nesouhlas s vyměřenou daní nemá odkladný účinek a musí se nejdřív zaplatit a pak se může poškozený dlužník obrátit na soud. Výsledek sporu je z důvodů, které jsem uvedl krajně nejistý a navíc by Dvořák riskoval, že soudní znalec odhalí skutečný rozsah oprav a tím by se daňový spor přenesl do roviny trestně právní protože by se už nemohlo předpokládat, že nešlo o úmysl, ale o vědomé zatajení rozsahu oprav. Vlastimil Dvořák se na soud neobrátil, avšak vyměřenou daň nezaplatil, neplatil penále a přesto si žil v pohodě. Finanční úřad z důvodů, které jsou tajné, nevymáhal daňový nedoplatek soudně a tak se dobrovolně zbavil možnosti exekuce majetku dlužníka. Proč? To je také tajné, řekl ministr Sobotka, stejně tak jako jeho nástupce ministr Kalousek.
Ministerstvo obrany mělo kvůli dluhu ve výši několika tisíc exekutorem obstaven majetek za desítky miliard. Stovky jiných dlužníků přišly o veškerý majetek kvůli dluhům, které byly s Dvořákovými dluhy nicotné. Znám dlužníky, kterým exekutor zabavil majetek a prodal v dražbě za desetinu ceny, vše bylo podle zákona a přitom se jednalo o dluhy někoho jiného. Prostě se spletli. Náprava však trvá roky. Stát totiž své dluhy neplatí rád. Kdyby Dvořákův daňový dluh dostal do ruky Podkonický, prodal by mu Ambassador klidně za třicet milionů a ještě by mu zbylo na odměnu, o provizi ani nemluvím. Jenže Dvořákovi stát těsně před exekucí jeho mariánskolázeňského hotelu Esplanáne pomohl. Dvořák nebyl nepřítelem státu, ale kámoš Paroubka.
Jinými slovy uvedl nepravdivé údaje a díky tomu se obohatil na úkor státu. Je to zvláštní postup ve srovnání s obyčejnými občany, kteří kámoše nemají.
Po devíti letech požádal pan Dvořák ministra financí o prominutí daňového dluhu s ohledem na sporné okolnosti a sociálně demokratický ministr Sobotka, který jinak
slovně tepal tuneláře kde mohl, mu vyhověl. Prý měl souhlasná stanoviska všech potřebných orgánů, tedy i Finančního úřadu pro Prahu 8. Téhož úřadu, který mu před deseti lety daň dodatečně napařil a ještě k tomu po celou dobu načítal penále. Současný ministr financí Kalousek se nechal slyšet, že on by postupoval stejně, protože vše bylo podle zákona. Jak a podle jakých směrnic se postupovalo však rovněž nevysvětlil. Prý je to tajné. Nevím jestli mě má uklidnit prohlášení lidoveckého ministra, který je od devadesátých letech synonymem korupce velkého stylu.
Dvořák nevěřil naší spravedlnosti a raději šel cestou milosti. Ministr financí neřekl, že jeho úředníci se spletli, neřekl ani, že daň byla neoprávněná, prostě jen zmírnil tvrdost zákona. A je to...
Pozoruhodná je i další skutečnost. Policejní novináři se o tento případ prakticky nezajímali. Jen suše konstatovali, co se stalo. Kmotr policejních novinářů Kmenta to tentokrát ponechal svým kolegům z nižších pater famiglie. Proč asi? Za týden bylo po všem a kdyby nebylo svatby kámoše Paroubka u kámoše Dvořáka, veřejnost by se nikdy o tomto mimořádném pardonu nedozvěděla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama