Policejní novináři III.

30. března 2009 v 12:02

Policejní novináři III

20.2.1992 zdroj MF DNES, Slonková a spol.
Nevím jak to dokázaly, ale tehdy se těmto policejním novinářkám podařil husarský kousek, když jejich článek z první stránky " Conneco a nemovitosti" byl nadepsán o poznání většími a výraznějšími písmeny, než zpráva o cestě premiéra Čalfy do zahraničí.
V úvodu opět pro natvrdlé čtenáře zopakovaly všechny negativní, dříve uvedené informace (ukradený mikrobus v Maďarsku, pokus o vývoz metachalonu, skladování ve zbraslavském meziskladu, a pro novinářky nepochopitelnou snahu ČeVisu zapojit se do kuponové privatizace). Objektem jejich rozhořčeného článku byla informace, že
Technický a zkušební ústav stavební (TAZUS) pronajal pozemky a nemovitosti na Proseku, které měl od státu k užívání společnosti Conneco a ve smlouvě zakotvil i předkupní právo pro případný prodej. Opět taktně pomlčely, že Conneco tam chtělo vybudovat vlastní mezisklad, který by vyhovoval požadavkům ministerských úředníků. Hlavní podraz a podezřelou činnost Conneca spatřovaly v tom, že k takto formulované smlouvě neměl podle jejich mínění ředitel TAZUSu Kubeš oprávnění. Když jsem tento článek četl, tak mě napadlo, proč nebyl nadepsán "Ředitel TAZUSu Kubeš neoprávněně podepsal nevýhodnou smlouvu". Teprve po letech mi došlo, že nějakou oprávněnost pana ředitele zdaleka nešlo, nejdůležitější bylo zopakovat všechny domnělé prohřešky Conneca v duchu "fama crescit eundo" a dát je do podezřelé souvislosti s prohřeškem ředitele zkušebního ústavu. Dodnes nechápu, jak se takováto nezajímavá informace mohla dostat na první stránku novin ve zlaté době tunelování státních podniků.

21.2.1992 zdroj MF DNES, Slonková a spol.
"ČeVis mimo zákon", Slonkové,Maxové,Pecháčkové a Kratochvílové dochází fantazie.
ČeVis sice nemá s Connecem nic společného, ale jedním ze zakladatelů je bývalý ředitel Conneca Waldhauser. To stačí k tomu, aby zapracovalo podvědomí čtenáře a spojilo "podezřelý" ČeVis s Connecem.
Podstata jejich znepokojení spočívala v tom, že ČeVis využil možnosti zákona a nepracoval jako klasický investiční fond a neměl proto ani koncesi, kterou musely mít běžné privatizační fondy. Podstatou podnikání ČeVisu v privatizaci byla smlouva s občany, kteří udělili ČeVisu právo na jejich při registraci kuponové knížky a ke všem úkonům s tím souvisejícím.
Tím, že ČeVis nebyl privatizačním fondem, nebyl vázán zákonem, který omezoval vlastnění akcií jednoho podniku do dvaceti procent. Policejní novinářky si byly vědomy, že tato informace čtenáře příliš neohromí a tak, aby dodaly článku závažnost, oznámily v závěru článku, že podávají udání rovnou na Generální prokuraturu České republiky pro podezření z klamavého označení zboží a služeb ve smyslu §46 odst.1, obchodního zákoníku.
Pro pořádek je třeba uvést, že smlouva mezi a.s. ČeVis a občanem se řídila občanským zákoníkem, který má v případě smlouvy fyzické a právnické osoby, zákonem stanovenou přednost.

25.2.1992 zdroj MF DNES, Kratochvílová, Pecháčková, Slonková
Tehdejší vedení redakce si zřejmě uvědomilo, že defamační články proti Connecu a Josefu Šťávovi postrádají šťávu, anebo naletělo na fantazii svých novinářek, a tak se rozhodlo k neobvyklému kroku, který solidní nestranné noviny nedělají, redakce podpořila podnět svých novinářek Městské prokuratuře v Praze k obnovení vyšetřování pokusu o výrobu metachalonu.
Policejní novinářky se podivovaly nad právním názorem prokuratury, která v jednání
Výzkumného ústavu, ani Conneca neshledala úmyslné zavinění. Podle jejich mínění se případ metachalonu nedá posuzovat podle zásad právního omylu, který nemá vliv na trestní odpovědnost.
Tento právní názor redakce by nemělo cenu ani komentovat, kdyby se neopíral o zdůvodnění, kterým se policejní novináři pokaždé sami ospravedlňují.
Tento článek však vyšel až na třetí straně, což dávalo tušit, že se kampaň proti Connecu, potažmo Diag Human vyčerpala.
Články Slonkové a spol. upoutaly spíš titulky, než obsahem a čtenář na ně patrně zapomněl ještě ten samý den, kdy si je přečetl. Celá defamační kampaň byla na první pohled slabá a nezajímavá, ale jen na první pohled, protože ve skutečnosti nebyly články určeny veřejnosti, ale hlavně měly posloužit lobystům a radilům kolem doktora Turka a doktorek Vorlové a Melicharové, či Marešové kteří na ministerstvu pracovali v žoldu konkurenčních společností, což se podařilo stoprocentně, protože ministerští úředníci, včetně ministra Bojara, tento argument z novin vzali jako fakt a jako hlavní důvod pro vytěsnění Josefa Šťávy z obchodu s krví v České republice. Zmiňují ho i po patnácti letech.
Výstřižky těchto článků i s anglickým překladem zasílá opět "anonym" (MUDr. Melicharová) ve služební obálce motolské nemocnice na adresu Novo Nordisk do Dánska.
Půda byla připravena a tak mohl nevědomý ministr zasadit Šťávově firmě a celému jeho projektu rozhodující úder - 9. března 1992 poslal odběrateli krevní plazmy od firmy Conneco, dánské společnosti Novo Nordisk dopis, za který jsme zaplatili 327 milionů a další miliardy ještě zaplatíme.

Martin Bojar, M.D., CSc
Ministr zdravotnictví České republiky

Praha 9. března 1992

Vážený pane,

ministerstvo zdravotnictví České republiky vyhlásilo v loňském roce konkurz na spolupracující firmu při frakcionaci české plazmy. Bylo pro nás čest, že se tohoto konkurzu zúčastnila i Vaše společnost.
Výbor odborníků Ministerstva zdravotnictví České republiky pečlivě posoudil všechny předložené projekty a bohužel rozhodl ve prospěch jiných společností než Vaší. Jedním z důvodů byla i pochybnost o solidnosti Conneco, a.s., společnosti, která spolupráci zprostředkovala.
V rozporu s tímto rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví České republiky a v rozporu se všeobecným etickým principem dárcovství krve a frakcionací, Conneco, a.s., nakupuje plazmu v České republice a posílá ji k frakcionaci do
Vaší společnosti ( smlouva byla asi zprostředkována Diag Human)
S ohledem na dobré jméno Vaší společnosti a naší možnou spolupráci v budoucnosti, považujeme za nutné Vás informovat.
Očekáváme, že z výše uvedeného problému vyvodíte příslušné závěry, nejen pro příští spolupráci s Conneco, a.s., ale také při jednání se všemi nezodpovědnými dodavateli plazmy.

S pozdravem
Martin Bojar
P.K. Eldrup- Jorgensen
Vicepresident Novo Nordisk, a.s.

Šťávovy firmy Conneco a Diag Human byly vyřízeny jedním dopisem. U solidních obchodníků je dobrá pověst tím největším kapitálem a v obchodu s lidskou krví to platí dvojnásob. Šťáva byl zavedený ve zpracování krve a když neměl komu prodávat krevní plazmu byl v oboru vyřízen. Věděl, že ministr Bojar vědomě lhal, mohl ho pohnat k soudu a zcela jistě by vyhrál, ale pokusil se ještě o poslední zoufalý pokus, aby zachránil svůj projekt a svou pověst. Prostřednictvím svých právníků JUDr. Stanislava Křečka ( současný poslanec ČSSD) se pokusil spor urovnat a vzájemně si vyjasnit své postoje. Za ministerstvo se jednání zúčastnil ministr Bojar i hlavní dodavatel podkladů pomlouvačné kampaně MUDr. Turek. Bylo jasné, že i tentokrát se nebude jednat o férové jednání. V zápise ministerští zástupci svedli veškerou odpovědnost za pomluvy na senzacechtivé novinářky Mladé fronty. A dopis do Novo Nordisk? Jednalo se o "chybu" v anglickém překladu. Nemělo být prý napsáno, že Conneco obchoduje s krevní plazmou v rozporu s r o z h o d n u t í m
ministerstva zdravotnictví, ale jen v rozporu s d o p o r u č e n í m ministerstva zdravotnictví. V tom byl ale podstatný rozdíl, protože ministerstvo zdravotnictví nemohlo nikomu zakazovat prodávat plazmu, s výjimkou nemocnic, které řídilo a tedy nemohlo ani rozhodnout směrem k okresním transfuzním stanicím. Bojar a jeho radilové přislíbili, že napíší vysvětlující dopis a tím se vše "vysvětlí". Lhali i tentokrát. Žádný dopis nebyl nikdy napsán, ani odeslán. Kdyby ho napsali ušetřil by náš stát miliardy. Ale o tom už novinářky z Mladé fronty nenapsaly. A je to...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ing. Rémi Simeón Ph.D. Ing. Rémi Simeón Ph.D. | E-mail | 26. ledna 2011 v 13:34 | Reagovat

Stejný zmetek je i dnešní minIster Leoš Heger. Ten rovněž podlehl tlakům, tentokrát nemocniční loby a zařídil formou vyhl. č. 351/2010 , aby dárci , kteří docházejí např. do Sanaplasmy , nemohli chodit více, než 1* za dva týdny.
Sice jako tím srovnal zavedenou praxi klas. tr. stanic, sle ty, protože si nikdy nemohly dovolit více dárců (již před třemi lety měly hloupé řeči typu "nás to Vaše darování strojí moc peněz" ,tak prostě tím , že jim začalo dárců ubývat, tak tímto umělým trikem se pokusili zvrátit situaci.
Ale psychologický pokus se již vymkl kontrole, neboť aby Sanaplsama a ostatní měli dostatek komodity( nyní stejný počet dárců smí dát jen polovinu ), tak vytvořili tlak na lidi , kteří nikdy dárci nebyli a ti nyní se hlásí ke Švýcarům a dále také tlak na klas. dárce, , kteří tímto plynule přechází od klas. stanic ke Švýcarům.
Takže místo , aby jen brali peníze seděli a nic nedělali (na MZ), věc ještě umělým zásahem od zaběhlého systému , který sám fungoval a stát nestál nic (vše platí Švýcaři a Rakušáci) , tak se do toho uměle vmísil a věci uškodili , hlavně dárcům, kterým ty peníze budou krutě chybět, třeba studující, .
Ale to šmejdy ,co nemají hmotnou odpovědnost, nezajímá.
SIC SEMPER TYRANNIS

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama