Policie s.r.o.IV, kdo zavraždil Mrázka?

30. března 2009 v 11:37

Policie s.r.o. IV

Kdo zavraždil Františka Mrázka ?

Smrt Františka Mrázka přišla jako na zavolanou a potěšila mnoho lidí. Proto je hledání motivů vraždy složité. Jisté je, že po jeho smrti a odsouzení Tomáše Pitra, se opět otevřela cesta k ovládnutí ústecké Setuzy pro Andreje Babiše ( bývalý agent StB č. 52085, krycí jméno Bureš). Pár měsíců po volbách poslal ministr zemědělství Gandalovič tento podnik do konkurzu. Později se sice ukázalo, že jím uváděné argumenty nebyly tak úplně pravdivé, ale půda pro znehodnocení Pitrových investic byla připravena. V pozadí tohoto kroku byla, jak jinak - výroba biolihu.
Vražda Mrázka, aféra s biolihem a boj o Setuzu, to všechno se stalo předmětem oficiálního vyšetřování ÚOOZ v jehož čele stál plukovník Kubice, současně se tyto možné motivy staly předmětem spekulací famiglie policejních novinářů . A protože ve všech těchto kauzách byli namočeni vládní politici (ČSSD) a vysocí policisté v jejich službách, nebo naopak, začal i boj uvnitř elitních policejních útvarů. Kubiceho Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tyto kauzy spojil v jedno vyšetřování a Brychův Útvar pro odhalování korupce a ekonomické kriminality (ÚOKEK) se snažil ve spolupráci s Inspekcí ministra vnitra vyšetřování brzdit, přičemž ÚOKEK byl zjevně na straně starých kamarádů Přibyla, Šloufa, Grosse, Paroubka a nelze nepřipomenout, že v té době byl ministrem vnitra přítel František Bublan (ČSSD). Blížily se volby a boj se přiostřoval. Namočení policisté se právem obávali, že kdyby volby prohráli jejich politici, skončila by kariéra i jim.
Aféra začala vlastně nenápadně, když se detektivové z ÚOOZ začali zajímat o výsledky sledování Františka Mrázka, které prováděl odbor podplukovníka Tichého ( odposlechy a sledování) a jeho podřízení podplukovník Kopp s kapitánem Dvořákem z protikorupčního útvaru, kterému tehdy velel podplukovník Miloslav Brych. Kopp vydělával na prodeji důležitých informací z policejních zdrojů a na manipulacích s důkazy vyšetřovaných kauz, a Mrázek byl jeden z jeho hlavních odběratelů. O tom nebylo pochyb a policisté o tom měli poznatky z více stran.
Na vyšetřování Mrázkovy vraždy byl utvořen zvláštní tým Pokr jehož členem byl kapitán Jaroslav Hruška (později celý tým vedl) a byl to on, který se střetl podplukovníkem Koppem, když na něm požadoval vedené spisy údajné Mrázkovy trestné činnosti. Kopp ani Dvořák mu je nechtěli vydat s odůvodněním, že jde o rozpracované případy ( to je dobré, Mrázek byl po smrti a oni na tom údajně stále pracovali) a odmítli i nabídku na spolupráci. Místo toho nažhavili telefony a kontaktovali své známé z Inspekce ministra vnitra i z řad vlivných sociálních demokratů. O tom, co měly spisy obsahovat se už mnoho nedovíme, protože je Kopp s Dvořákem tak vyčistili, že tam vlastně nic nezbylo. Oficiálně se tomu říkalo skartace (to známe z roku 1989, vynálezcem skartace je generál Lorenc). Jejich nadřízený Brych to v nahraném rozhovoru s Přibylem nezval žiletkou, což bylo výstižné pojmenování tloušťky spisu, který tito dva pracovití policisté nashromáždili za čtyři roky práce za prostředky daňových poplatníků.
Kubice se proto obrátil dopisem na své nadřízené na Policejním presidiu a žádal je, aby spisy okamžitě vydali a aby jim nařídili vypovědět vše co vědí o vyšetřování vražd, které měl Mrázek údajně objednat (Lhotský, Běla, Javornický , Šebesta a Dvořák). Mimo jiné si i stěžoval na Koppa s Dvořákem : " Ze získaných informací se jeví jako pravděpodobné, že při získávání informací policisté Kopp s Dvořákem dlouhodobě upřednostňovali své zájmy nad zájmem služebním. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že
zavražděný Mrázek vyplácel policisty Koppa a Dvořáka a v některých případech jim poskytoval nenávratné půjčky. Kopp s Dvořákem udržovali dlouhodobě kontakt se zavražděným Mrázkem, zavražděným Šebestou i pohřešovaným Konečným. Byli v kontaktu i s Libuší Barkovou a Stanislavem Grossem. Po vraždě Mrázka došlo k urychlenému skartování určitých materiálů a chceme se Koppa s Dvořákem zeptat proč tak učinili a o jaké materiály se jednalo..."
Jinými slovy z tohoto šestnáctistránkového dopisu vyplývá, že Kopp s Dvořákem sice Mrázka sledovali, ale hlavně proto, aby od něj mohli vyinkasovat co nejvíce peněz. Určitým způsobem ho vydírali. Některé spisy mu prodávali (údajně skartované) a proto byly výsledky jejich sledování chabé. Policejní verze se snažila přesvědčit veřejnost, že šlo jen o výsledky vyšetřování pachatelů vražd, které policie přisuzovala Mrázkovi. Stejně přesvědčivá verze je však i ta, že tyto zavražděné, včetně Mrázka má na svědomí parta kolem plukovníka Koppa a poručíka Dvořáka. Ostatně o tom, že v tom mohou mít prsty se zmínil i Radovan Krejčíř.
Tichý, Kopp, Dvořákem a mnozí další "elitní" policisté necelý rok po smrti Mrázka v tichosti opustili řady policie se všemi výhodami, které si "vysloužili". Nikdy proti nim nebylo zahájeno řádné vyšetřování a jejich možná trestná činnost tak zůstane neobjasněna. Za pár let se na ně zapomene a oni si budou v tichosti užívat miliony, které získali z úplatků a vydírání podnikatelů. Kde není vůle žalovat, není pochopitelně ani soudce. Pozoruhodná je i reakce některých policejních novinářů na odchod těchto zkorumpovaných policistů ze služebního poměru, která jen dokládá, jak pružně dokáží měnit svůj pohled na zločince. Už v roce 2008 psali policejní novináři, že policie nemá očekávané výsledky ani pod novým ministrem Langerem, protože její řady opustila celá řada zkušených odborníků v čele s Tichým, Koppem a Dvořákem. Bubnují na poplach, že spis Krakatice je u ledu a dále se nevyšetřuje, prý kvůli propojení zločinců s politiky. Ve skutečnosti však už spis Krakatice prakticky neexistuje, postupně byl rozkraden, okopírován a rozprodán, některé důkazy, které tam byly, se už nedají opakovat. Zajímavá je i další skutečnost, po odchodu těchto policistů se objevily záznamy telefonních hovorů za spisu Krakatice na stole policejního novináře Jaroslava Kmenty, který je opsal a knižně vydal pod názvem Kmotr Mrázek I a Kmotr Mrázek II, které svého času patřily mezi nejprodávanější tituly na trhu. Kmenta šikovně manipuloval se čtenáři a svůj výklad odposlechů vytržených z kontextu prezentoval jako fakt. Například, když Mrázek hovořil se svým kolegou Štefankem, kolik by měli dát bankéřům Dušanovi s Romanem, Štefanko navrhl 10, nebo 12. Kmenta jako fakt uvedl do přepisu miliony, přitom takové slovo nikdy nepadlo. Mrázek byl mrtvý, mohl si dovolit co chtěl. U živého Langera byl opatrnější i Když v odposlechu hovoru mezi podnikatelem Sekyrou a současným ministrem vnitra Langerem : " kompenzace od Skansky by měly činit 24 milionů.
Nějaké plus tam je, dalo by se z toho něco vygenerovat, ale není to na telefon." Langer : " Chtělo by se sejít. Do telefonu bych to nerozebíral…
Bývalý předseda vlády Stanislav Gross žhavil telefony hlavně proto, že se obával zveřejnění odposlechů Mrázka s politiky ČSSD, zvláště pak s ním, a byl to právě Stáňa, který po smrti Mrázka vyhrožoval bývalé rodinné kamarádce Barkové, že by mohla skončit podobně.
Nastala tak zajímavá situace. Mrázek, který byl posedlý sbíráním informací z policejní kuchyně a soukromě rozšiřoval sbírku o kompromitující materiály na své konkurenty včetně významných politiků vládních stran, jednal s Grossem, který měl podobnou zálibu (informace pro něho získávaly speciálně utvořené policejní týmy Mlýn a Krakatice ). Mrázek mimo jiné zjistil jak, a prostřednictvím koho si Stanislav Gross nechával propírat miliony, které nahospodařil, a právě vodítko k těmto informacím měl ze spisů Kopp s Dvořákem odstranit.
Může se pak někdo divit, nebo dokonce obviňovat Mrázka z toho, že si draze kupoval informace od policistů, když musel čelit on i další podnikatelé špiclování Grossových zvláštních týmů. Ty nepracovaly pro čisté ruce, ale pro Grosse a jeho obchodní zájmy. Oba dělali totéž, ale Mrázek si to platil ze svého.
Zatímco Hruškova stížnost ležela na presidiu kdesi v šuplíku, obrátil se Kubice na státního zástupce Klvaňu, který Mrázkovu vraždu dozoroval, aby vydal pokyn k předání spisů útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Klvaňa jednal rychle a takový pokyn vydal. Když si ale vyšetřovatelé přišli pro spis k řediteli ÚOKEK podplukovníku Brychovi, ten zalhal a tvrdil, že je už předal Inspekci ministra vnitra. Lhal aby získal čas.A zatímco Brych s podplukovníkem Jaroslavem Hlaváčem z Inspekce ministra vnitra dělali obstrukce Kopp s Dvořákem zametali. I takovému podvodníkovi jakým je podplukovník Brych bylo trapné vydat vypreparovaný spis do rukou kolegům z ÚOOZ (někdo by se na presidiu mohl ptát co tam vlastně tito elitní policisté dělají).
Pro Grosse a jeho šibaly nastala kritická situace a tak Standa zorganizoval protiakci. Jeho kámoš Miroslav Borník - šéf Inspekce ministra vnitra poslal na vyšetřovatele celý odbor, kterému velel Přibylův kamarád podplukovník Hlaváč. Inspektoři vtrhli do kanceláře Jaroslava Hrušky a vybrakovali mu psací stůl a počítač. Opakoval se podobný scénář jako před léty u Šírka. Hruška byl obviněn z podvodu protože si prý účtoval víc služebních cest, než měl a tak se obohacoval. Obviněný Hlaváč byl postaven mimo službu a vyšetřování šibalů kolem biolihu a možných vrahů podnikatele Mrázka mohlo jít na čas k ledu. Jenže Borník, ani Hlaváč v té době nevěděli, že kvůli vyšetřování úplatků kolem biolihu jsou odposloucháváni lidé napojeni na Vybírala a Lázničku. A jak už je u policie zvykem na povolené odposlechy se nabalovaly další a další, kteří si telefonovali se sledovanými lobbyisty. Většina státních zástupců ani soudců nekontroluje odůvodněnost povolovaných odposlechů a tak stačil neurčitý poznatek, že Přibyl (bývalý šéf kanceláře premiéra Grosse) má něco společného s Mrázkovou smrtí.
V Čechách to není nic neobvyklého. Skoro každý byl z nějakého důvodu odposloucháván (dokonce i samotný Gross, jednou dokonce i president Václav Klaus) a kdo ještě není, bude.
Pavel Přibyl byl věrný svému bývalému šéfovi i v civilu a sjednával schůzky, domlouval, vyjednával. Domlouval se snad se všemi důležitými šéfy policejního presidia včetně policejního presidenta Husáka. Odposlechy Přibyla a dalších napojených šibalů a policistů nemá cenu ani interpretovat. Byla to jasná konspirace. Parta různě provázaných kamarádů od policie se domlouvala podobně jako fotbaloví bafuňáři. Kdyby to Čtvrtníček s Lábusem interpretovali v divadle, mohlo by se to jmenovat : "Nazdar kamaráde, brnkni Stáňovi." Na základě odposlechů vznikla podstatná část Kubiceho zprávy pro parlamentní komisi. Kubiceho vyšetřovatelé však také nebyli žádní svatoušci jak se je snažil prezentovat veřejnosti jejich šéf. Zneužívání a nerespektování zákonů jim nebylo cizí. Podivným způsobem, získali povolení k prohlídce kanceláří Mrázkova společníka Pitra (kapitola o Pitrovi), když účelově zneužili zákon.
Oficiálním zdůvodněním bubliny zvané "Loreta" byl prý fingovaný obchod (nikdy neproběhl) mezi společností Loricus a polostátním Čeprem. Smlouva prý byla podle soudu policistů pro Čepro nevýhodná a Čepro by mohlo za určitých okolností zaplatit podnikatelům až šest miliard korun penále za neodebrané pohonné hmoty. Aby se smlouva neplnila prý měl zajistit ředitel Čepra Tomáš Kadlec, a za vším prý stáli lidé kolem Radovana Krejčíře, Pitra, Mrázka, a já nevím koho ještě. Dosadit můžete jakékoliv jméno, protože ani jeden z nich nebyl v žádných statutárních orgánech obviněných společností, společné měli jen státní občanství. Samé prý, mohlo by, v pozadí, údajně. Nevím na základě jakých skutečností mohl nezaujatý státní zástupce povolit prohlídku Pitrovy kanceláře, ostatně to ani není důležité, hlavním cílem Kubiceho "vyšetřovatelů" bylo najít část soukromého archivu Františka Mrázka, který mohl mít Pitr ve své kanceláři.
Jaké dokumenty padly do rukou Kubiceho lidem, kolik se jich dostalo na veřejnost a kolik bylo spáleno se dnes už nedovíme, protože i v tomto případě se sepisoval podrobný seznam zabavených věcí až v policejních kancelářích.
Vypreparovanou část zabavených dokumentů pak předal plukovník Kubice Braně - bezpečnostnímu výboru Parlamentu ČR. Policejní novináři a hlavně pak politici nacházeli pro tento neobvyklý čin protichůdné teorie a vysvětlení, podle toho, jak se to komu hodilo. To nejjednodušší vysvětlení však nenabídl žádný z nich: Kubice a jeho lidé se dostali k materiálům ze kterých mohou v budoucnu dobře žít, a navíc zničili kompromitující materiály proti policistům a spřáteleným politikům, podobným způsobem je možné zatočit s každým.
Trestní spis LORETA
podezření ze spáchání trestného činu podvodu ve stádiu pokusu dle § 8 odst. 1 k § 250 odst.1,4 tr. zákona spáchaného ve formě spolupachatelství dle § 9 odst. 2 tr. zákona - firma Loricus a Čepro.

Podezřelí, úvod:

Pavel Helus, jednatel Loricus Invest s.r.o. Durychova 101 Praha 4
Pavel Beneš, jednatel Loricus s.r.o.
Karel Stainiger společník Loricus Invest s.r.o.
Tomáš Kadlec bývalý předseda představenstva spol.Čepro
Ing. Michal Zouhar předseda představenstva Český olej a.s.
případně další osoby

V průběhu prováděného šetření v trestní věci vraždy podle § 219 ods.1 tr. zákona poškozeného. Františka Mrázka, který byl dne 25. ledna 2006 zastřelen v Praze 4 Lhotka před budovou na ulici Durychova 101 vedené policejním ÚOOZ pod ČTS: ÚOOZ-17/V7- 2006 a to zejména vyhodnocením odposlechů a záznamu telekomunikačního provozu podle § 88 tr. řádu bylo zjištěno, že výše uvedená skupina osob ve snaze získat majetkový prospěch, případně ovládnout společnost Čepro a.s. se pokusila vytvořit takové obchodně právní podmínky vyplývající z uzavřené smlouvy mezi společnostmi Čepro a.s. a společností Loricus s.r.o. jejímž právním důsledkem by byl odběr objemu 540 tis. tun BA 95 a 540 tis. tun motorové nafty (dále jen PHM).

Na základě konzultace s dozorujícím státním zástupcem Mgr. Radkem Klvaňou došlo k vyhodnocení důkazní situace, k vypracování záznamu o zahájení úkonů trestního řízení ze dne 18. dubna 2006. Následně byly policejním orgánem ÚOOZ dne 24. dubna 2006 vypracovány podněty k provedení domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor ve smyslu § 82,83 a 83 a) tr. řádu, dále podnět k na vypracování právní pomoci v trestní věci k rukám Generální prokuratury Slovenské republiky, které byly předány dne 25. dubna 2006 na MSZ v Praze (pohonné hmoty měly být odebrány z bratislavského Slovnaftu, pozn. autora). Na základě pokynu MSZ v Praze ze dne 2.5. 2005 pod 1kzn 48/2006-218 byl ve smyslu ust. § 174 odst. 2 písm.a) tr. řádu byl dán policejnímu orgánu ÚOOZ písemný pokyn k vyloučení prověřovaného podezření ze spáchání trestného pokusu trestného činu u podvodu dle § 8 odst. 1 tr. zákona k § 250 odst 1, 4 tr. zákona k samostatnému trestnímu řízení, neboť s trestní věcí poškozeného Mrázka tato nesouvisí. Na základě tohoto pokynu, který byl doručen policejnímu orgánu dne 3.5. 2006, bylo téhož dne vypracováno policejním orgánem ÚOOZ usnesení podle § 23 odst. 1 tr. řádu, kterým se trestní věc vyloučila ze společného řízení k samostatnému prověřování pod ČTS : ÚOOZ - 55/V7 - 2006.
dne 18.5.2006 státní zástupce Mgr. Omelka z Městského státního zastupitelství v Praze, který převzal dozor nad prověřováním trestní věci vraždy pošk. Františka Mrázka po Mgr. Klvaňovi, ve svém přípise policejnímu orgánu ÚOOZ sděluje, že neakceptuje předložené návrhy na provedení domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a neuděluje souhlas k provedení navrhovaných prohlídek a prohlídek jiných prostor a neuděluje souhlas k provedení navrhovaných úkonů.
Následně byla vyloučená trestní věc z Městského státního zastupitelství v Praze a postoupena Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze dle věcné příslušnosti.
Od převzetí trestní věci vyloučené z prověřování vraždy pošk. Františka Mrázka Vrchním státním zastupitelstvím v Praze k okamžitému konání ve věci a následně došlo k provedení domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků dle § 83, 83a) tr. řádu ze dne 16.5. 2006 v součinností s policejními orgány ÚOOZ na základě dožádané právní pomoci na Slovenskou republiku ve spolupráci s Generální prokuraturou Slovenské republiky.
V rámci provedených domovních prohlídek u podezřelých osob a spřízněných obchodních společností a dalších osob mající souvislosti s prověřovanou trestní věcí - LORETA byly zjištěny následující listinné dokumenty :

Domovní prohlídka Pavel Helus prokura společnosti Loricus s.r.o.

1. ověřená kopie kupní smlouvy č. 11820 uzavřené dne 2.12.2004 mezi společností Čepro a.s. jako kupující a společností Loricus s.r.o. jako prodávající na výše uvedený objem PHM, které měly být dodány ze zemí původu EU.
Na tomto místě si dovolím malý vstup do strohé a poněkud nepřehledné řeči našich orgánů činných v trestním řízení. Policisté z ÚOOZ byli nepříjemně překvapeni rozhodnutím státního zástupce Martina Omelky, který jim neskočil na neobhajitelné zdůvodnění prohlídek kanceláře Tomáše Pitra. Pitr nebyl v žádné z těchto trestných věci obviněn, ani stíhán. Měl jen kancelář ve stejném domě jako Loricus, František Mrázek a mnoho jiných firem. Podle skutečně volného výkladu § 82 a 83 a) ( důvody domovní prohlídky a jiných prostor a pozemků) tak mohou policisté činit na základě důvodného podezření. Právní důvod je v podstatě zanedbatelný. Takovou domovní prohlídku mohou provést v podstatě u kohokoliv a důvodné podezření, které vás spojí se skutečným trestným činem může být velmi vzdálený. Třeba, že jsme všichni Češi, nebo bydlíme v Praze, anebo že jsme někdy hovořili s Pitrem, či Mrázkem. Mohli jsme také někdy jíst ve stejné restauraci. Je to absurdní? Je. Ale co není absurdní v našich policejních končinách ?
Stejně si však myslím, že podnět k prohlídce své kanceláře mohl dát samotný Pitr, aby Paroubkovi vrátil úder i za svého parťáka. Státní zástupce Omelka buď prokoukl hru Kubiceho policistů, anebo se snažil chránit Paroubkovy šibaly. Ukázalo se, že když něco jeden státní zástupce nepovolí, najde se snadno jiný, který má na danou věc odlišný právní názor. A je to...
Policisté tak oklikou konečně získali souhlas k prohlídkám prostor Pitrových kanceláří, které mohly být při velké dávce zaslepenosti zahrnuty do dikce zákona o přilehlých prostorách, u nás lze ale všechno. Připomínám, že Pitr neměl s Loricusem nic společného, a nebyl ani obviněn.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | E-mail | Web | 25. června 2012 v 16:14 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama